Hartlová Zuzana
Zuzana Hartlová nejčastěji používá jako vzor tupeskou růži s okvětím, slaměnkový dekor s využitím drobných žlutých nebo červených kvítků, ale především je specialistkou na výrobu kopií habánských motivů a starých západoslovenských dílen. Její historické repliky zdobí například státní hrad Buchlov.
Vyrábí i jídelní servisy pro sběratele s vinařskou tématikou a cechovními náměty. Dále vyrábí miniatury, čutory, betlémy, kropenky a další rozmanité keramické figurky.

Tupeská majolika

Paní Zuzana Hartlová se keramikou zabývá již od dětství díky tradici své rodiny, jež je s keramikou velmi těsně spjata. Praděd Zuzany Hartlové - pan Jaroslav Úředníček založil v Tupesích v roce 1914 keramickou dílnu, která proslula výrobou majoliky s motivem červené růže – tzv. tupeské majoliky.

Zuzana Hartlová se vyučila v keramické dílně v Tupesích – obor umělecký keramik. Po absolvování Střední umělecko průmyslové školy v keramickém atelieru v Uherském Hradišti, začala pracovat v dílně Družstva lidové tvorby, v provozovně výroby keramiky v Tupesích. Tady získala technologické a řemeslné zkušenosti a znalosti, které od roku 1999 uplatňuje v samostatné práci při výrobě tradiční dekorační tupeské keramiky.

Keramika paní Hartlové je charakterizována jako tradiční slovácká dekorační keramika (majolika) a je vyráběna ručně na hrnčířském kruhu, z hrnčířské hlíny a je ručně zdobená dle tradičních vzorů typických pro oblast Slovácka. Základní glazura je bílá a je dekorována štětci technikou do syrové glazury – užívá se pět základních barevných odstínů – červená, žlutá, modrá, zelená a hnědá nebo černá. Keramika je pálená tzv. na dva ohně, teplota výpalu je 960 - 980 stupňů Celsia.

Jeden z nejstarších záznamů o hrnčířství v Tupesích pochází z konce 16. Století, výrobu fajáns sem přinesli Habáni ze Švýcarska, Německa a Itálie. Výrobě keramiky se zde dařilo díky příznivým půdním podmínkám.

NEJNOVĚJŠÍ DISKUZE
Jarka:
Dnes jsem obdržela byliňáky. Každý jiný a všechny krásné, přímo nádherné. Jsem fakt unešena. Babinec...
Jana Zapletalová :
Dobrý den, dnes jsem dostala objednané panenky a děkuji za krásné zpracování. Jana Zapletalová
Radka Šmídová:
Dobrý den, dnes mi dorazil balíček s hrnečky na bylinky, které jsem si u Vás objednala. Ráda bych...


keramika

fotky keramiky z galerie
Přírodní­ doplňky stravy pro posílení imunity. Mapa stránek