Cena za zachování lidové výroby

Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby letos obdrží keramička Zuzana Hartlová z obce Tupesy. Ocenění každoročně uděluje na doporučení komise uherskohradišťské zastupitelstvo. Hartlovou komise vybrala z osmi kandidátů.

cena-za-zachovani-lidove-vyroby-3-original

Hartlová navazuje na rodinnou tradici

Zuzana Hartlová se jako jedna z mála keramiků zabývá do dnešních dnů výrobou tradiční majoliky, užitkové a dekorační keramiky. Vychází při své práci z tvarů, dekorů a barevné škály navazující na rodinnou tradici, která od počátku respektovala znalost technologie přípravy kvalitní hlíny bílé polevy a dalších ustálených barev vysokého žáru.

Zuzana Hartlová nejčastěji používá jako vzor tupeskou růži s okvětím, slaměnkový dekor s využitím drobných žlutých nebo červených kvítků, ale především je specialistkou na výrobu kopií habánských motivů a starých západoslovenských dílen. Její historické repliky zdobí například státní hrad Buchlov. Vyrábí i jídelní servisy pro sběratele s vinařskou tématikou a cechovními náměty. Dále vyrábí miniatury, čutory, betlémy, kropenky a další rozmanité keramické figurky.

Smyslem ceny Vladimíra Boučka je vyzvednout osobnosti, jež udržují svými znalostmi a především dovednostmi při životě tradiční lidová řemesla a přispívají tak k jejich zachování pro příští generace. Nese jméno architekta, jenž byl mimo jiné i zakladatelem vzorových dílen v Uherském Hradišti a nových forem péče o tradiční uměleckou výrobu.

Muzeum propaguje původní řemesla

Cenu Uherskohradišťská radnice uděluje od roku 2005, Hartlová bude její jedenáctou držitelkou. Od konce března propaguje lidové výrobce stálá expozice Slováckého muzea, kde si návštěvníci mohou také výrobky z keramiky zakoupit.