O KERAMICE Z TUPES

Talíř s motivem velehradské baziliky dostal Jan Pavel II.

o-keramice-z-tupes-2-original

Za neobyčejnými dary významným osobnostem vede cesta z celé republiky často do Tupes na Uherskohradišťsku. Z originálního keramického talíře s hliněnou krajkou se těšil papež Jan Pavel II. Z dalších originálů má radost prezident Václav Klaus, houslový virtuos Václav Hudeček, baletní mistr Vlastimil Harapes a řada dalších lidí. Alespoň z vlastní kychyně, protože její barevná glazura s charakteristickou červenou růží se po válce a hlavně v sedmdesátých letech stala doslova hitem českých domácností. Jistou dobu byla dokonce nedostatkovým zbožím, které lidé sháněli díky protekci. Kdo měl v zahraničí známé nebo rodinu, posílal jim v balících právě tuto keramiku. Jaká je však její historie a jak se tato keramika na moravském Slovácku objevila, už tak známé není.

Historie keramiky

Jeden z nejstarších záznamů o hrnčířství v této oblasti pochází z konce 16. století. Jde především o východní část Jižní Moravy, tzv. Moravské Slovácko. Hlavně díky příznivým půdním podmínkám v této zeměpisné oblasti. Původně výrobu fajánsí přinesli na Moravu a Slovensko Habáni ze Švýcarska, Německa a Itálie po roce 1525. Od roku 1914 mají Tupesy svoji tradici bohatší o výrobu fajánsí – malované keramiky, kterou zde pomalu zaváděl Jaroslav Úředníček.

Jaroslav Úředníček byl podnikavý člověk, který navázal na výrobu habánské fajáns. Byl strojař a s keramikou neměl téměř nic společného. Pocházel z napajedelského rodu hrnčířů a snad jen v této souvislosti lze mluvit o jeho předpokladech a citu pro hrnčířské řemeslo. Jaroslav Úředníček stále hledal něco, co by dalo smysl jeho životu i práci. Často střídal zaměstnání, až na počátku století koupil v Tupesích obchod a později i cihelnu. I ta by jej brzy omrzela, kdyby se nepřihlásil do keramického kurzu v Hodoníně. Uspořádal jej národopisný sběratel František Kratz se svými spolupracovníky, aby pomohl obnovit výrobu majoliky na Slovácku. Úředníčka dny strávené v Hodoníně natolik inspirovaly, že se vrátil domů s přáním postavit si v cihelně malou keramickou dílnu jen pro sebe.
Prvních několik let se mu vůbec nedařilo. Podnikavý strojař a otec čtyřiadvaceti dětí se kromě poznatků z keramického kurzu neměl čeho držet. Sám si míchal glazury, které mu zpočátku bledly. Štěstí neměl ani s prací na hrnčířském kruhu, protože se mu výrobky rozpadaly.
Studoval v muzejních depozitářích, kde se inspiroval keramikou Habánů. Jejich vzory zjemnil a přidal k nim červenou barvu. Po pěti letech neúspěšných pokusů a hledání nakonec vytvořil základní charakteristický znak Tupeské keramiky - červenou růži - a založil si v Tupesích výrobnu keramiky.
Ve vesnici, kde se lidé hrnčířstvím živili dlouhá staletí, zdaleka nebyl jediným keramikem. Rozhodně však byl prvním a posledním, který dokázal z mála udělat velkou dílnu vyvážející výrobky do celého světa. Svou dílnu pojmenoval První slovácká keramika Jaroslava Úředníčka a do výroby zapojil celou rodinu. Z dcer udělal malérečky, synové pomáhali při výrobě. Vynikl z nich hlavně Svatopluk, který se později stal profesorem na umělecké škole nejprve ve Zlíně a později v Uherském Hradišti. Antonín zase získal titul mistra umělecké výroby. Výjimečně schopný byl i syn Oldřich, který se od otce v roce 1936 osamostatnil a založil vlastní keramickou dílnu.

Současná keramika

V současné době vyrábí Tupeskou keramiku několik rodinných podniků, které navazují na tradici svých předků. Tyto soukromé dílny se rozhodly nabídnout své umění také prostřednictvím internetu a tak vznikl tento internetový obchod www.tupeskakeramika.cz.

Způsob výroby keramiky

Tupeská keramika je vyráběna ručně, na hrnčířském kruhu. Zdobena ručně, dle tradičních vzorů, typických pro Moravu. Teplota výpalku je 960 – 980 °C. Je glazovaná základní glazurou. Keramika je pálená na dva ohně. Dekorovaná štětci, technikou do syrové glazury. Užívá se pět základních barev: červená, žlutá, modrá, zelená, hnědá.

 

Keramika "na míru"

jidelni-servis
jídelní servis
Vyrobíme keramiku dle vašeho přání. Zhotovíme originální dárek pro vašeho blízkého dle vašich představ. Hodnotný firemní dárek s logem firmy apod.