O KERAMICE Z TUPES

Talíř s motivem velehradské baziliky dostal Jan Pavel II.

o-keramice-z-tupes-2-original

Za neobyčejnými dary významným osobnostem vede cesta z celé republiky často do Tupes na Uherskohradišťsku. Z originálního keramického talíře s hliněnou krajkou se těšil papež Jan Pavel II. Z dalších originálů má radost prezident Václav Klaus, houslový virtuos Václav Hudeček, baletní mistr Vlastimil Harapes a řada dalších lidí. Alespoň z vlastní kychyně, protože její barevná glazura s charakteristickou červenou růží se po válce a hlavně v sedmdesátých letech stala doslova hitem českých domácností. Jistou dobu byla dokonce nedostatkovým zbožím, které lidé sháněli díky protekci. Kdo měl v zahraničí známé nebo rodinu, posílal jim v balících právě tuto keramiku. Jaká je však její historie a jak se tato keramika na moravském Slovácku objevila, už tak známé není.

Historie keramiky

Jeden z nejstarších záznamů o hrnčířství v této oblasti pochází z konce 16. století. Jde především o východní část Jižní Moravy, tzv. Moravské Slovácko. Hlavně díky příznivým půdním podmínkám v této zeměpisné oblasti. Původně výrobu fajánsí přinesli na Moravu a Slovensko Habáni ze Švýcarska, Německa a Itálie po roce 1525. Od roku 1914 mají Tupesy svoji tradici bohatší o výrobu fajánsí – malované keramiky, kterou zde pomalu zaváděl Jaroslav Úředníček.

Jaroslav Úředníček byl podnikavý člověk, který navázal na výrobu habánské fajáns. Byl strojař a s keramikou neměl téměř nic společného. Pocházel z napajedelského rodu hrnčířů a snad jen v této souvislosti lze mluvit o jeho předpokladech a citu pro hrnčířské řemeslo. Jaroslav Úředníček stále hledal něco, co by dalo smysl jeho životu i práci. Často střídal zaměstnání, až na počátku století koupil v Tupesích obchod a později i cihelnu. I ta by jej brzy omrzela, kdyby se nepřihlásil do keramického kurzu v Hodoníně. Uspořádal jej národopisný sběratel František Kratz se svými spolupracovníky, aby pomohl obnovit výrobu majoliky na Slovácku. Úředníčka dny strávené v Hodoníně natolik inspirovaly, že se vrátil domů s přáním postavit si v cihelně malou keramickou dílnu jen pro sebe.
Prvních několik let se mu vůbec nedařilo. Podnikavý strojař a otec čtyřiadvaceti dětí se kromě poznatků z keramického kurzu neměl čeho držet. Sám si míchal glazury, které mu zpočátku bledly. Štěstí neměl ani s prací na hrnčířském kruhu, protože se mu výrobky rozpadaly.
Studoval v muzejních depozitářích, kde se inspiroval keramikou Habánů. Jejich vzory zjemnil a přidal k nim červenou barvu. Po pěti letech neúspěšných pokusů a hledání nakonec vytvořil základní charakteristický znak Tupeské keramiky - červenou růži - a založil si v Tupesích výrobnu keramiky.
Ve vesnici, kde se lidé hrnčířstvím živili dlouhá staletí, zdaleka nebyl jediným keramikem. Rozhodně však byl prvním a posledním, který dokázal z mála udělat velkou dílnu vyvážející výrobky do celého světa. Svou dílnu pojmenoval První slovácká keramika Jaroslava Úředníčka a do výroby zapojil celou rodinu. Z dcer udělal malérečky, synové pomáhali při výrobě. Vynikl z nich hlavně Svatopluk, který se později stal profesorem na umělecké škole nejprve ve Zlíně a později v Uherském Hradišti. Antonín zase získal titul mistra umělecké výroby. Výjimečně schopný byl i syn Oldřich, který se od otce v roce 1936 osamostatnil a založil vlastní keramickou dílnu.

Současná keramika

V současné době vyrábí Tupeskou keramiku několik rodinných podniků, které navazují na tradici svých předků. Tyto soukromé dílny se rozhodly nabídnout své umění také prostřednictvím internetu a tak vznikl tento internetový obchod www.tupeskakeramika.cz.

Způsob výroby keramiky

Tupeská keramika je vyráběna ručně, na hrnčířském kruhu. Zdobena ručně, dle tradičních vzorů, typických pro Moravu. Teplota výpalku je 960 – 980 °C. Je glazovaná základní glazurou. Keramika je pálená na dva ohně. Dekorovaná štětci, technikou do syrové glazury. Užívá se pět základních barev: červená, žlutá, modrá, zelená, hnědá.

 

Keramika "na míru"

jidelni-servis
jídelní servis
Vyrobíme keramiku dle vašeho přání. Zhotovíme originální dárek pro vašeho blízkého dle vašich představ. Hodnotný firemní dárek s logem firmy apod.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení