STO LET TUPESKÉ KERAMIKY

Začátek tupeské keramiky se datuje rokem 1914, kdy pan Jaroslav Úředníček absolvoval hrnčířský kurz v Hodoníně a získal 7. března 1914 vysvědčení jako hrnčířský mistr v Tupesích. Od této chvíle uplynulo už více než sto let. Místní Muzeum tupeské keramiky připravilo u této příležitosti speciální výstavu, na které se ocitly vzácné kusy místních umělců. Speciální výstava byla spojena s tradičním posezením u cimbálu. O dobrou náladu se návštěvníkům starala CM Olšava, která bavila přítomné. 

 sto-let-tupeske-keramiky-15-original

DÍLO SRDCE A RUKOU 
  Duše a charakter každého národa se projevují navenek různým způsobem. Řeč, nářečí, zpěv, kroje, zvyky patří k nejvýraznějším projevům vlastností nejen jednotlivců, ale i celých kmenů a národů. Český národ nemohl nalézt vhodnější projev jedné stránky své povahy, duše i charakteru než svými pestrými kroji a jejich svěžími ornamenty. 
  Na příklad slovácké kroje a malby hýří nádhernou pestrostí sytých, živých barev. A slovácké motivy nám nebyly zachovány jen na krojích a v obrazech, ale i na keramice. 

 

ZACHRÁNCE SLOVÁCKÉ KERAMIKY
  Slovácká keramika reprezentuje dnes dobře český národ po celém světě. Ale nechybělo málo a již bychom se museli v slovácké keramice spokojit s odkazy minulých staletí. Na Slovácku od druhé poloviny devatenáctého století se zapomínalo na důkladnou a hodnotnou výrobu keramiky s národními a krojově charakteristickými motivy maleb. Milovnici a znalci keramiky v prvních letech dvacátého století, v čele s neúnavným pracovníkem Františkem Kretzem vynaložili velké úsilí, aby sesbírali slováckou keramiku, která ještě zbyla a zachovali ji příštím pokolením. 
  Až těsně před světovou válkou se podařilo uskutečnit F. Kretzovi a jeho druhům, kurz hrnčířů v Hodoníně, jehož cílem bylo vychovat pracovníky, kteří by si vzali za životní poslání výrobu slovácké keramiky. Účastníků nebylo mnoho, stačili prsty na obou rukou k jejich spočítání. A mezi nimi byl nejlepším pracovníkem pan Jaroslav Úředníček, který se doslovně stal zachráncem slovácké keramiky a pokračování její výroby. Usadil se v Tupesích v malé typicky slovácké dědince mezi Zlechovem a Velehradem na Uherskohradišťsku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení